Aranżacje w stylu andaluzyjskim – na progu kultur

Andaluzja to hiszpańska kraina, która może poszczycić się własnym stylem w aranżacji wnętrz. Styl andaluzyjski, bo o nim mowa, to mieniąca się kolorami mieszanka wielu kultur. Sprawdź, czym charakteryzują się wnętrza andaluzyjskie!

Ostatnio na blogu Marmuro® pisaliśmy o wnętrzach w stylu hiszpańskim oraz o pokrewnych – meksykańskich. Dziś pora na kolejną odsłonę słonecznego południa. Tym razem będzie to niezwykły, oryginalny styl rodem z Hiszpanii. Ten styl w aranżacji wnętrz jest tak nietuzinkowy i wyjątkowy, dzięki temu, że na Andaluzję oddziaływały nie tylko wpływy samej Hiszpanii, ale też kultury ogólnoeuropejskiej, jakże bogatej w stylistyce, a także kultury arabskiej, pełnej arabeskowych i maureskowych ornamentów oraz odważnej kolorystyki. Zobaczmy więc, czym ów styl się charakteryzuje.

Andaluzja i styl arabski

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że w stylu andaluzyjskim odnajdujemy elementy aranżacji bliskowschodnich. Wszak w dobie średniowiecza w tym regionie południowej Hiszpanii mieszkali Arabowie. Wprowadzali oni wówczas nowoczesne technologie produkcji sprzętów domowych (ceramiki, szklanych naczyń, tkanin), a także sposoby na ułatwienie uprawy roślin. Te działania bez wątpienia pozytywnie wpłynęły na rozwój regionu i sprawiły, że zaczęło rozrastać się rolnictwo, rzemiosło oraz rozkwitał handel. Wytwarzane podówczas sprzęty do dziś służą jako charakterystyczne i często utylitarne elementy wystroju wnętrz. Choć oczywiście technologia bardzo się od tego czasu zmieniła, jej owoce stanowią dziedzictwo kulturowe Andaluzji, a jego ślady spotkamy we wnętrzach również współczesnych mieszkań południowej Hiszpanii.

Azulejos – must have w stylu andaluzyjskim

Najczęściej we wnętrzach w stylu andaluzyjskim spotkamy wspominane już przy okazji domów hiszpańskich i meksykańskich azulejos – szkliwione płytki bogato upstrzone różnobarwnymi wzorami geometrycznymi lub roślinnymi, składające się na symetryczne, regularne kompozycje. We wnętrzach pokrywa się nimi nie tylko podłogi czy ściany, ale też na przykład blaty stołów w jadalniach. Co ciekawe, można się z nimi zetknąć również na zewnętrznych elewacjach. Azulejos – poza funkcją zdobniczą – świetnie sprawdzają się w izolacji od ciepła i zapewniają upragniony na południu chłód. Produkt ten Hiszpanie zawdzięczają niewątpliwe Arabom. Na Półwyspie Iberyjskim zaczęto je wyrabiać w XIV wieku, między innymi w Sewilli.

Ornamentyka stylu andaluzyjskiego

Właściwie mało jest stylów aranżacyjnych, które – aby je scharakteryzować – używają tak bogatej ornamentyki. Ornamenty Andaluzji inspirowane są ornamentyką arabską. Są to więc arabeski, maureski, motywy geometryczne, a także elementy kaligrafii arabskiej. Do tego często spotkamy element rodzimy – hiszpańskie byki i inne motywy zwierzęce oraz roślinne specyficzne dla tego regionu. Znajdziemy też motywy sztuki prekolumbijskiej w formie wyrazistej geometrii.

Ażurowo – kolorowo

Ażury to – zapożyczona od Arabów – forma, którą bardzo często spotkamy w stylu andaluzyjskim. W ten sposób zdobi się sprzęty domowe, a także drewniane meble oraz okiennice. Ażur w takim wypadku wykonuje się z metalowej formy. Kolorystyka jest tu ciepła, raczej spokojna. Dominują ciepłe brązy, beże, co nie oznacza, że nie spotkamy tu żywych akcentów w postaci jaskrawej żółci, niebieskiego, zieleni, pomarańczowego czy – chyba najpopularniejszej z tego zestawu – czerwieni.

Tkaniny i meble w stylu andaluzyjskim

Najczęstsze formy meblarskie w Andaluzji to drewniane meble pokryte ażurowym metalem. Dużo wykończeń jest stalowych, stylizowanych na arabskie formy, co daje niezwykle piękny efekt. Kształty mebli nawiązują do tradycji dawnego rzemiosła, dlatego nie zdziwmy się niestandardowym wygięciem nóg stołu czy fotela.

I wreszcie tkaniny dekoracyjne! Bez nich nie mogłoby się obejść! W stylu andaluzyjskim odnajdujemy koronki, różnobarwne hafty, atłasy oraz adamaszki, czyli materiały luksusowe, które poprzez formę zdobień skojarzymy z pięknem tkanin Bliskiego Wschodu. Dodają one ciepła wnętrzu, podobnie jak kominek, na którym możemy zamieścić andaluzyjskie wytwory – bibeloty, ażurowe kraty oraz kafelki.

 

Co sądzisz o stylu andaluzyjskim? Czekamy na Twoją opinię! 🙂