Marmurowe rzeźby w ogrodzie – co symbolizują?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wybieramy rzeźby zwierząt do naszych ogrodów? Jeśli chcecie poznać ich znaczenie, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Lew w przydomowym ogrodzie

Marmurowa figura lwa jest bez wątpienia najczęściej wybieraną rzeźbą ogrodową. Lwy strzegą wielu miejscowości, czuwają przy domostwach, pałacach, zamkach, dworach i willach. Choć domem lwów jest Afryka i sawanny na południe od Sahary, spotkamy je również w Polsce… oczywiście w formie rzeźb ogrodowych. Bardzo znane lwy znajdziemy na przykład w Krakowie przy wejściu do wieży ratuszowej. Lwy towarzyszą także królom, który zapadli w sen i spoczywają w katedrze wawelskiej. Na lwy natkniemy się też w warszawskim Ogrodzie Saskim. Na Rynku w Bytomiu spotkamy równie sławnego lwa, zwanego Lwem śpiącym. To oczywiście tylko przykłady, bowiem lwów ci u nas dostatek! Zastanówmy się jednak, dlaczego tak chętnie wybieramy figury króla zwierząt, by ozdobić przydomową przestrzeń?

Marmurowa rzeźba lwa a jego symbolika

Lew to zwierzę mające rozbudowaną symbolikę w wielu kulturach świata. Ze względu na jego umaszczenie i grzywę kojarzony jest ze słońcem, lwica zaś – z księżycem. Razem tworzą jedność. W starożytnej Grecji poświęcony był bogini piękna Afrodycie i Dionizosowi – bóstwu wina. W buddyzmie uważa się go za strażnika. W chrześcijaństwie zaś lew to symbol potęgi, królestwa, stania się człowiekiem przez Boga. Lew śpi z otwartymi oczami, budzi swoje młode oddechem, dzięki czemu symbolizuje Boga i zmartwychwstanie. Jest także obecny w heraldyce dynastii królewskich. Z perspektywy europejskiej lew to symbol siły, zaufania do samego siebie oraz autorytetu. Nie bez powodu więc lwy chronią nasze domostwa, siedzą lub spoczywają przy bramach. W feng shui w ogrodzie [o którym pisaliśmy tu] i domu lew jest strażnikiem drzwi czy bramy, reprezentuje odwagę i siłę.

Rzeźba słonia w ogrodzie – co symbolizuje?

Pośród marmurowych rzeźb ogrodowych równie często wybierane są słonie. Słoń to symbol mądrości i szczęścia – dzięki niemu Twój ogród czy dom otoczone są aurą radości i wszechobecnej szczęśliwości. Dodaje siły domownikom. Kojarzony jest również z długim życiem i sukcesem. Kość słoniowa to szlachetny materiał, podobnie jak marmur. Uważana jest ona za białe złoto. Słonie mają ponadto dobrze wykształcony instynkt społeczny, więc rzeźby słoni znakomicie sprawdzą się w ogrodach, w których chcemy urządzać przyjęcia i spotykać się z najbliższymi.

Symbolika marmuru

Dlaczego wybieramy marmurowe rzeźby ogrodowe? Robimy to oczywiście nie tylko ze względów pragmatycznych (takich, jak trwałość materiału), ale też z powodu znaczenia, jakie niesie z sobą ten materiał. Marmur symbolizuje trwałość, prestiż, wieczność, bogactwo, szlachetność, elegancję. Marmur nigdy nie wychodzi z mody – jest ponadczasowy. Połączenie symboliki tej drogocennej skały z symboliką zwierząt daje nam pełen obraz wyboru, jakiego dokonujemy, stawiając rzeźbę w przydomowym ogrodzie czy w hallu.

 

A Ty, jaką rzeźbę zwierzęcia wybierzesz do swojego ogrodu?