Projektujemy wnętrze w stylu gustawiańskim

Wykorzystaj królewski pomysł w swoim domu: świeżość, klasyka i miękkość w szwedzkiej odsłonie. Zobacz, jak zaprojektować nowoczesne wnętrze, które jest wyrafinowane i przytulne równocześnie!  Marmuro® pokazuje, jak zaaranżować wnętrze w stylu gustawiańskim.

Kiedy mówimy o stylu gustawiańskim, odnosimy się do króla Gustawa III panującego w Szwecji pod koniec XVIII wieku. Gustaw III, zainspirowany francuskim stylem Wersalu, wprowadził jego elementy do architektury wnętrz w swoim kraju. Tak powstało unikalne połączenie neoklasycznego królewskiego stylu z surowymi materiałami dostępnymi w ówczesnej Szwecji.

Skandynawski nie musi być chłodny

Na blogu Marmuro® pisaliśmy już o aranżacjach w stylu skandynawskim, jednak ta znacząco się różni od tego najpopularniejszego stylu aranżacyjnego. Skandynawski styl nie jest wszędzie taki sam – istnieją widoczne różnice pomiędzy krajami regionu. Typowy szwedzki dom jest bardziej delikatny i przytulny niż duński, który charakteryzują wnętrza strukturalne. Chociaż jest on domowy i ciepły, to wciąż wygląda elegancko i subtelnie. Dla wielu aranżacja szwedzka wydaje się łatwiejsza do zaadaptowania niż duńska, dlatego wybierają domy w stylu gustawiańskim. Zwracając się ku wnętrzom urządzonym w stylu gustawiańskim przekonasz się, że styl skandynawski nie musi być surowy. Miękkie kredowe biele i szarości nadal przeważają i nadają wnętrzu świeży, nowoczesny charakter. Paletę kolorów wzbogacamy jednak o delikatne żółcie i kontrastowe błękity. Możesz wprowadzać pojedyncze elementy w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Jeśli tradycyjne szare i białe meble są dla Ciebie zbyt zimne, ożywisz je dodając tło w postaci żółtej ściany.

Naturalne materiały, kredowe biele i szarości zestawione z pozłacanymi dodatkami i kominkiem

Chcesz uzyskać równocześnie efekt lekkości i wyrafinowania? Pozwoli Ci na to charakterystyczne dla stylu gustawiańskiego połączenie neutralnego tła i dekoracyjnych dodatków. Wyobraź sobie elementy rokoko, przeniesione w chłodne, skandynawskie rejony. Na neoklasyczny styl inspirowany wersalem składają się elementy złota, marmur, lustra i żyrandole. To wszystko komponujemy ze stonowanym tłem. Podstawą są bielone deski na podłodze lub ścianie, neutralne barwy i naturalne tkaniny. Drewno to buk, brzoza i sosna. Wybieraj meble w jasnych kolorach z pozłacanymi elementami i rzeźbionymi nogami. Szczególnym dodatkiem jest typowy dla szwedzkich domów zegar. Stojący, pokaźnych rozmiarów, o charakterystycznym kształcie. Wszelkie elementy wnętrza mają tu charakter praktyczny. Dlatego świetnie sprawdzą się świeczniki, ramy na zdjęcia, obrazy czy wspominany zegar, które można ustawić na marmurowym kominku. Ciekawy element stanowi  oświetlenie – dekoracyjne żyrandole to wyjątkowy dodatek, na który tutaj możesz sobie pozwolić.

Kominki marmurowe a wnętrze w stylu gustawiańskim

Kominek we wnętrzu urządzonym w stylu gustawiańskim łączy w sobie jego niezbędne elementy. Jest surowy a zarazem ciepły, praktyczny ale elegancki. W zestawieniu z naturalnymi materiałami i świeżym tłem, doda aranżacji subtelności. Dobrym wyborem okaże się klasyczny kominek marmurowy w stylu angielskim. Najlepiej jednak, jak się zdaje, sprawdzą się tu też kominki francuskie. Są one delikatne, smukłe, subtelne. We wnętrze w stylu gustawiańskim idealnie wpasuje się kominek rokokowy. Bardzo dobrze komponują się z nim niezbędne dla gustawiańskiego wnętrza dodatki. Szlachetny marmur współgra z dekoracyjnymi żyrandolami i pozłacanymi elementami mebli.  Na kominku stawiamy zdjęcia w pozłacanych ramach, dekoracyjne świece lub świeczniki. W miejscu nad kominkiem możemy wyeksponować obraz lub lustro. Zdobiony stojak na drewno, pogrzebacz nadadzą charakteru całej aranżacji. Kominki marmurowe odzwierciedlają tu neoklasycyzm w szwedzkim wydaniu: inspirowany wnętrzami XVIII wiecznego Wersalu, dostosowany do surowszych warunków. Jeśli chcesz stworzyć wrażenie zapraszającego wnętrza, umieszczenie w nim kominka marmurowego to najbardziej efektywny sposób.

 

Zauważyłeś czy dodatki dekoracyjne w Twoim salonie mają praktyczne zastosowanie? Jakie eleganckie elementy oprócz kominka, zegara, lustra mogą okazać się użyteczne? Który z pomysłów charakterystycznych dla gustawiańskiego stylu wprowadzisz do swojego wnętrza? Marmuro® zaprasza do podzielenia się opiniami w komentarzach.