Przydomowy ogród według feng shui

Choć koncepcja feng shui jest przez wiele osób odbierana jako odrębny, silnie związany z orientem styl aranżacji wnętrz i przestrzeni, tak naprawdę jest to zestaw uniwersalnych zasad, który można zastosować w każdym wnętrzu i ogrodzie, również w zachodnim stylu. Marmuro® pokazuje, jak urządzić ogród przydomowy w zgodzie z zasadami feng shui.

Czym jest feng shui?

Feng shui to starożytna chińska sztuka aranżacji przestrzeni. Uczy ona, jak urządzić otoczenie tak, by energia (zwana chi) harmonijnie przepływała przez przestrzeń. Zasady feng shui stosuje się po to, by osiągnąć poczucie harmonii i zgodności ze środowiskiem naturalnym oraz wprowadzić dobrą atmosferę do otoczenia. Sama energia chi jest rozumiana jako współistnienie dwóch przeciwstawnych i uzupełniających się elementów – aktywnego, męskiego, jasnego jang i pasywnego, żeńskiego, ciemnego jin. Oba te pierwiastki są nierozerwalnie związane ze sobą, nie mogą istnieć bez siebie i należy dążyć do utrzymania równowagi między nimi. Choć można nie wierzyć w przepływ chi i traktować całą koncepcję feng shui jako egzotyczną ciekawostkę, faktem jest, że ten zestaw zasad organizacji przestrzeni pozostaje w użytku od ponad dwóch tysiącleci. Czy ludzie stosowaliby się do tych zasad tak długo, gdyby nie działały? Zobaczmy więc, na czym polegają one w praktyce!

Feng shui a ogród

Mogłoby się wydawać, że feng shui stosuje się tylko we wnętrzach. Nic bardziej mylnego. Chińczycy od wieków stosowali te zasady nawet przy projektowaniu rozkładu miast. Nie powinno więc dziwić, że feng shui znajduje swoje zastosowanie również w ogrodzie. Wspomniane pierwiastki jin i jang znajdują swoje przełożenie na elementy krajobrazu. Trawnik czy sadzawka mogą być traktowane jako jin, a drzewa i skalniak jako jang. Należy znaleźć równowagę pomiędzy nimi, by żaden nie zdominował ogrodu.

Elementy krajobrazu a feng shui

Przepływ chi jest najlepszy pośród grup roślin i łagodnych nierówności terenu, ukształtowanych na podobieństwo naturalnego krajobrazu i delikatnego spływu wody. Działkę warto udekorować głazami i kamieniami, tworzącymi groty, pieczary i tunele, podobne do tych występujących naturalnie. Dobierając kamienie najlepiej zwrócić uwagę na te o regularnym kształcie, tak, by uniknąć ostrych zakończeń. Warto również użyć tego materiału do wybrukowania ścieżek, najlepiej wąskich i wijących się.

Feng shui uczy nas, że w ogrodzie dobór roślin jest kluczowy. Rośliny o długich, zwisających liściach i o opadających pędach spowodują, że atmosfera w ogrodzie będzie senna i wyciszająca. Z drugiej strony drzewa i krzewy o wzniesionych konarach, a także rośliny pnące stworzą dynamiczną, energetyzującą kompozycję. Nie należy obsadzać całej działki jednym rodzajem roślinności, a także unikać sadzenia  roślin pojedynczo – należy łączyć je w grupy.

Aranżując przestrzeń, na przykład dodając rzeźby ogrodowe [klik], powinniśmy bronić się przed symetrią, tak lubianą w zachodnich ogrodach. Symetryczne umiejscowienie elementów krajobrazu zaburza przepływ chi i nie jest zgodne z prawidłami feng shui.

Neutralizacja negatywnej energii

Zaburzenie przepływu energetycznego w dowolnej aranżacji ogrodu czy wnętrza powoduje powstanie negatywnej energii o nazwie sha. Burzy ona harmonię, przynosi niepokój, niepowodzenia i choroby. Można wystrzec się jej przez unikanie prostych linii, gwałtownych załamań krajobrazu czy wprowadzenia zbyt szybkiego, zaburzonego strumienia. Także te bardziej nowoczesne elementy krajobrazu generują negatywną energię. Są to na przykład linie wysokiego napięcia, tory kolejowe, a także transformatory i przekaźniki generujące promieniowanie elektromagnetyczne.

Woda źródłem życia

Według zasad feng shui woda jest żywiołem wytwarzającym życiodajna energię. Jeśli w najbliższej okolicy brakuje naturalnych źródeł wody, można stworzyć oczko wodne lub staw. Zgodnie z feng shui, woda powinna być czysta i klarowna. By utrzymać ją w odpowiedniej czystości warto wprowadzić jej obieg, na przykład przez sprzężenie oczka wodnego z marmurową fontanną ogrodową. Nieco szerzej na ten temat pisaliśmy na blogu Marmuro® w artykule: Fontanna ogrodowa – czy warto ją mieć? [klik]. Wybierzmy więc marmurową fontannę bez ostro zakończonych krawędzi, które mogłyby wygenerować tnącą i niekorzystną energię. Takich modeli znajdziemy wiele w sklepie Marmuro®. Są to na przykład:

i wiele innych. Sam kształt zbiornika wodnego powinien przypominać nerkę zwróconą ramionami w stronę domu. Ważne jest jednak, aby nie umieszczać stawu z tyłu domu i na wprost wejścia, gdyż takie umiejscowienie nie jest korzystne energetycznie i część możliwości osiągnięcia dobrobytu może pozostać niewykorzystana. W przypadku kaskady i strumienia, woda powinna opływać dom z prawej strony (patrząc od strony fasady), przynosząc w ten sposób świeże zasoby energii, pomyślność i dostatek. Niekorzystny jest zaś układ pozwalający, by woda opływała budynek, odbierając z niego pozytywną energię.

Co sądzisz o zasadach projektowania ogrodu według feng shui? Czekamy na Twój komentarz! 🙂

Źródło grafiki: http://openspacesfengshui.com