Jak przyozdobić kominek na Wielkanoc?

Nadchodzące święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy świąteczny czas, w którym możemy spotkać się z najbliższymi. Nim jednak święcone jajka znajdą swe miejsce na stole, warto zastanowić się nad wprowadzeniem świątecznej atmosfery do naszego domu. Marmuro® podpowiada, jak wykorzystać domowy kominek do wzbogacenia wystroju wnętrza w tym szczególnym okresie.

Choć w Wielką Sobotę i w Wielką Niedzielę kominek schodzi na dalszy plan, zaś skupienie rodziny koncentruje się na świątecznym stole, jest on nieocenionym miejscem do ulokowania kilku dekoracji, głównie ze względu na jego tradycyjnie centralne położenie w salonie. W zależności od rodzaju kominka jaki wybraliśmy do naszego domu, będziemy mieli mniejsze lub większe możliwości doboru odpowiednich dekoracji. Nowoczesne, wbudowane w ścianę kominki najczęściej dają nam najmniejsze pole do popisu z racji braku przestrzeni nad nimi do eksponowania świątecznych ozdób. Jednakże już kominki marmurowe z dodatkową półką nad paleniskiem pozwolą na ustawienie większej ilości akcesoriów. Szczególnie poleca się tu kominki francuskie [klik] i kominki tradycyjne (klasyczne) [klik] ze względu na ich gzymsy oraz smukłe kształty.

Umiar przede wszystkim

Przy dekorowaniu kominka (podobnie jak i całego salonu) należy wystrzegać się przesady. Samo palenisko jest także elementem ozdobnym i otoczenie go zbyt dużą ilością ozdób doprowadzi do przeładowania. Przed rozpoczęciem dekorowania warto zastanowić się nad przewodnią kolorystyką dekoracji w całym salonie, łącznie z tymi goszczącymi na świątecznym stole, tak, by całość była spójna i elegancka. Zważywszy na wiosenny charakter świąt Wielkiej Nocy, polecamy postawić na pastelowe kolory związane z tą porą roku: odcienie zieleni, różu i żółtego.

Dekoracje kluczem do świątecznej atmosfery

Po wyborze koloru możemy przystąpić do zaplanowania dekoracji. Szeroki gzyms kominków w stylu francuskim i angielskim pozwoli na rozłożenie bądź rozwieszenie ozdób i odpowiednią ich ekspozycję. Pomiędzy rogami gzymsu można poprowadzić sznurek, do którego przyczepimy świąteczne ozdoby: wydmuszki z jajek, wycinanki w kształcie zajęcy lub baranków i girlandy. Dodatkowym atutem takiej dekoracji jest możliwość zaangażowania całej rodziny, a przede wszystkim dzieci, w świąteczne przygotowania.

Sam gzyms z powodzeniem przyjmie wiosenne kwiaty, takie jak tulipany, narcyzy i hiacynty, lub – jeśli święta Wielkiej Nocy w danym roku wypadają kalendarzowo wcześniej – nawet przebiśniegi. Bardziej tradycyjnym akcentem może być cukrowy baranek lub zajączek na trawie z rzeżuchy ustawiony w centralnym punkcie. Dodatkowo przyjemnym akcentem będzie umieszczony na kominku miniaturowy koszyczek wypełniony po brzegi święconką.

Posiadacze nowocześniejszych kominków nie muszą być pozostawieni w tyle. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie wykorzystanie takich elementów jak gałązki bazi lub bukszpanu by zaaranżować wieniec lub świąteczną kompozycję. Postawienie na proste, roślinne motywy pozwoli nawkomponowanie dekoracji nawet w minimalistyczne, nowoczesne wnętrze.

Całościowe podejście

Dobierając dekoracje należy pamiętać, by korespondowały z tymi obecnymi na stole, a także z kolorystyką samych wielkanocnych dań. Pozwoli to na stworzenie wrażenia przemyślanej, dopieszczonej kompozycji i zachwycenia naszych gości. Nie należy też przeceniać wartości dekoracji zakupionych w sklepach. Równie dobry (o ile nie lepszy) efekt osiągniemy przygotowując aranżację samodzielnie, a nasi goście z pewnością docenią osobisty wkład w przygotowanie wielkanocnego śniadania.

 

Dekorujecie swoje kominki? Czekamy na Wasze komentarze i życzymy pięknych Świąt Wielkiej Nocy!