Jak urządzić wnętrze w stylu hiszpańskim?

Lato to okres, kiedy otwieramy się na magię kolorów. Z tą porą roku bez wątpienia kojarzy się także słoneczna, ciepła Hiszpania. Jak się okazuje, Hiszpanie stworzyli swój własny, charakterystyczny styl wystroju wnętrz. Daleki od powściągliwości wystrój korzysta z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bawełna, kamień – w tym marmur! Dlatego Marmuro® radzi, jak wystylizować domową przestrzeń po hiszpańsku. Sprawdź koniecznie! 🙂

Dla tych, którzy lubią słońce

Jeśli decydujesz się na zaprojektowanie wnętrza w stylu hiszpańskim, możesz mieć pewność, że nawet gdy za oknem będzie panował chłód – we własnym domu będziesz czuć ciepło południa. Mocne nasycenie barw będzie dodawać Ci energii każdego dnia. Takie bowiem są wnętrza w stylu hiszpańskim – o wyrazistych, soczystych barwach, które leczą jesienną chandrę. Nie bójmy się jednak – mieszkanie czy dom urządzone w stylu hiszpańskim łączy różne jakości – barwy ognia, powietrza, wody i ziemi, czyli wszystkie żywioły. Białe domy Hiszpanii na tle błękitów zawierają w sobie pełen wachlarz barw i kolorów. Te z kolei zestawia się na zasadzie mocnych kontrastów, których nie boją się temperamentni mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego: fioletowy z pomarańczowym, granatowy z żółtym, czerwień z zielenią – to tylko kilka przykładów.

Charakter wnętrz w stylu hiszpańskim

Możemy bez wątpienia stwierdzić, że Hiszpanie stworzyli domowe przestrzenie o przytulnym, swojskim, klimatycznym charakterze. Wszystkie te elementy znajdziemy nie tylko w tradycyjnej odsłonie stylu hiszpańskiego, ale również w nowoczesnych wariantach, które korzystają z tego typu odniesień. Połączenie to jest niezwykle korzystne, pełne dynamizmu, optymizmu i multikulturowych elementów wystroju oraz atmosfery. Znajdziemy tu jednak najczęściej nawiązania do historii i kultury Hiszpanii w kolorystycznej fuzji budzącej zmysły.

Delikatna Hiszpania?

Wszystko to nie oznacza, że Hiszpanie zawsze gustują w tak mocnych wyrazistościach. W stylu hiszpańskim spotkamy też delikatniejsze odsłony, bardziej stonowane, spokojniejsze aranżacje. Tu pierwsze skrzypce zagrają kolory bliskie żywiołowi ziemi, takie jak brązy, beże oraz zieleń. Wzbogacają je niekiedy kolory nieba i wody. Tam odetchniemy z ulgą, w spokoju, ale też w cieple.

Bliska naturze Hiszpania?

Hiszpanie korzystają w swych aranżacjach z naturalnych materiałów. Należą do nich nie tylko bawełna czy len, ale też drewno oraz różnego rodzaju kamienie – w tym szlachetny biały marmur. Przykład tego ostatniego znajdziemy najczęściej w formie marmurowych portali kominkowych oraz rzeźb marmurowych. Najchętniej w stylu hiszpańskim wybiera się klasyczne kominki marmurowe, które swą bielą wpisują się w stylistykę otoczenia. Tonizują wnętrze przy jednoczesnym nadaniu mu swojskiego charakteru.

Czego w stylu hiszpańskim nie znajdziemy?

Z pewnością jednak w stylu hiszpańskim nie spotkamy industrialnych elementów, w tym metalu czy betonu. Nie ma tu też miejsca na minimalizm i puste przestrzenie. Hiszpanie chętnie wybiorą desenie (roślinne, przestylizowane arabeski, ornament geometryczny) zamiast jednolitych płaszczyzn. Nie mamy tu na myśli jedynie barwnych tkanin, ale też wzory na podłogach czy ścianach układane (często w formie mozaikowej) z barwnych kafelków.

Meble a styl hiszpański we wnętrzach

Taka przestrzeń to królestwo drewnianych, ciężkich i masywnych mebli: szaf, komód, krzeseł czy stolików. Sofy i kanapy oraz fotele mają zazwyczaj mocne, wyraziste barwy. Wszystko oczywiście harmonijnie z sobą współgra.

Hiszpańskie bibeloty na kominek

Wnętrze w stylu hiszpańskim jest również bogate w dekoracje i dodatki. Na kominku możemy więc z powodzeniem postawić figurki: byki i sceny z corridy, tancerki flamenco, a także kastaniety, wachlarze, majolikowe dzbany i inne naczynia ceramiczne. Nad kominkiem zawiesić można mozaiki hiszpańskie czy ciężkie lustra w kutych ramach. Ponadto mogą się tu pojawić maureski – wszak na kulturę tę olbrzymi wpływ miała działalność Maurów.

 

Jesteśmy ciekawi, czy… podoba Ci się wnętrze w stylu hiszpańskim? Odważyłbyś/abyś się na taką aranżację w Twoim domu? Czekamy na Twój komentarz!

 

Źródło grafiki: Pinterest