Jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim?

Inspiracje wnętrzarskie często mają swe źródło w kinematografii. Niejeden z nas śledząc perypetie serialowych Przyjaciół, zapragnął zamieszkać we wnętrzu przypominającym apartamenty znane z małego i wielkiego ekranu. Marmuro® podpowiada, jak spełnić te marzenia i urządzić wnętrze w stylu nowojorskim.

Miasto Nowy Jork już od momentu założenia kusiło imigrantów wszelkich nacji. Fakt ten do dziś znajduje swoje odzwierciedlenie we wnętrzach apartamentów tego miasta. Choć swoje miejsce na ziemi znalazło tam wiele kultur, wszystkie zespalają się z sobą w harmonijny sposób. Dlatego też wnętrza w stylu nowojorskim najczęściej są wyważone i stonowane, wypełnione meblami i sprzętami które przypadną do gustu możliwie najszerszemu gronu odbiorców.

Układ mieszkania w stylu nowojorskim

Nowojorczycy najczęściej stawiają na otwartą przestrzeń – łączą kuchnię i salon, otwierają przedpokój na resztę mieszkania. Pozbycie się niektórych ścian pozwoli poczuć się swobodniej w swoim mieszkaniu, niekoniecznie godząc w jego funkcjonalność. Choć usunięcie ścian kuchni często wiąże się z utratą części blatu roboczego, można tego uniknąć, instalując kuchenną wyspę, która pełni również z powodzeniem funkcję stołu barowego lub jadalnianego.

Kolorystyka i materiały a styl nowojorski

Wiodącymi barwami we wnętrzach w stylu nowojorskim są beże, szarości, czerń, biel, a także taupe – mieszanka beżu i brązu. Kontrastowe zestawienia są mile widziane, podobnie jak wykończenia z chromu, niklu, mosiądzu, szkła. Fotele i sofy cechują pikowane oparcia i przyjemne w dotyku, mięsiste tkaniny obiciowe, jak również skóry. Dla podłóg najlepszym wyborem będzie drewno, choć można też pokusić się o eksperyment z innym rodzajem wykończenia, na przykład z coraz częściej spotykaną wylewką epoksydową.

Meble i dodatki w mieszkaniu nowojorskim

Dobierając wyposażenie do mieszkania w stylu nowojorskim warto postawić na proste formy, gwarantujące ponadczasowość wnętrza. Taki dobór wyposażenia pozwala na łączenie mebli z dowolnej epoki, gdyż nieskomplikowane kształty pasują do siebie niezależnie od wieku mebla. Zestawienie nowoczesnego, szklanego stołu z antycznymi krzesłami nie będzie zatem dziwić. Choć przy części mebli można pokusić się o skojarzenie z niezwykle modnym niegdyś (zwłaszcza za oceanem) art déco, warto postawić na ceniony i modny dziś minimalizm. Stosując polerowane blaty, lustrzane powierzchnie i niewielką ilość dodatków wprowadzimy do wnętrza wrażenie przestronności. Charakteru całości dodadzą czarnobiałe fotografie.

Zabawa światłem

Mieszanie stylów opłaci się nam również przy podejściu do tematu domowego oświetlenia. Łączenie klasycznych żyrandoli z nowoczesnymi punktowymi ledami i stołowymi lampami z abażurem wprowadzi do wnętrza ciepłą, ponadczasową atmosferę i podkreśli jego elegancję. Zabawa światłem pozwoli uwypuklić pożądane miejsca w mieszkaniu, jak blaty kuchenne czy łazienkowe, a także schować te mniej reprezentacyjne.

Kominek w centrum nowojorskiego apartamentu

Pośrodku eleganckiego, przestronnego mieszkania nie może zabraknąć miejsca spotkań z rodziną i przyjaciółmi, gdzie przy cieple kominka omówimy nasze sprawy czy po prostu odpoczniemy po ciężkim dniu. Najlepszym wyborem do mieszkania w stylu nowojorskim będą proste formy oferowane przez marmurowe kominki tradycyjne (tzw. angielskie). Po szeroki wybór klasycznych modeli zapraszamy do sklepu Marmuro®.