Wnętrze w stylu meksykańskim – jak urządzić?

Pora na kolejne, gorrrące wnętrze! Tym razem Marmuro® zabierze Was w podróż do słonecznego, rozgrzanego, pełnego barw Meksyku. Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu meksykańskim!

Ostatnio na naszym blogu pisaliśmy o aranżacjach w stylu hiszpańskim [klik]. Dziś omówimy bliski mu styl meksykański!

Radość w mieszkaniu – radość mieszkania

Jednym z pierwszych słów, które przychodzą na myśl, gdy opisuje się wnętrza w stylu meksykańskim, jest „radość”. Tak! Takie właśnie są te aranżacje; mają w sobie nutę poczucia humoru i ciepło, dzięki czemu wprawiają nas w dobre samopoczucie.

Wiele kultur w jednej

Wnętrza w stylu meksykańskim bez wątpienia zawdzięczają swój charakter wielu kulturom, które przez wieki oddziaływały na ten teren. Dzięki temu dziś możemy oglądać niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, bardzo oryginalne komponenty aranżacyjne. Rdzenne kultury prekolumbijskie odcisnęły na stylu meksykańskim największe piętno z dużą korzyścią dla tej estetyki. Chodzi tu oczywiście o Majów i Azteków. Te wzory są rozpoznawalne i lubiane na całym świecie. Dodatkowo rozpoznamy tu wpływy metyskie, indiańskie oraz – co oczywiste – hiszpańskie. Ta mieszanka musiała wytworzyć zupełnie wyjątkową stylistykę. Szczególnie istotne jest to, że elementy kultury i estetyka stylu meksykańskiego są nadal żywe i chętnie wykorzystywane, nie tylko w tradycyjnych, ale i w nowoczesnych odsłonach.

Cechy wnętrz w stylu meksykańskim

Aranżacje meksykańskie to przede wszystkim magia kolorów i wzorów. Spotkamy tu bardzo wiele ozdób, dekoracji (o nich piszemy poniżej), które z powodzeniem wytwarzają oryginalny, ciepły i wesoły klimat. We wnętrzach w stylu hiszpańskim spotkamy mnóstwo wielobarwnych tkanin, często pasiastych, a także azulejos – kafelki do podłogi i ścian o mozaikowych wzorach. Pokrywa się nimi także blaty stołów. Nie może tu zabraknąć również jakże charakterystycznych dla tego terenu roślin, czyli wszechobecnych kaktusów w różnych rozmiarach.

Meble a styl meksykański

W domach w Meksyku spotkamy głównie drewniane meble, a sprzęt AGD często ma niestandardowy kolor (np. żółty, róż). Meble są nierzadko wynikiem pracy rzemieślniczych rąk. Wykonuje się je z cedru, orzecha tudzież z sosny. Niekiedy na meblach zaobserwować można metalowe okucia. W meksykańskim wnętrzu odpoczniemy na fotelach zwanych equipales.

Kolory i wzory w stylu meksykańskim

Kolorystyka stylu meksykańskiego jest rozbudowana. Używane są tu najczęściej ciepłe, choć lekko „przybrudzone” barwy: bordo, musztardowa żółć, pomarańczowy, ale też kobalt, seledyn. Wszystko to składa się na nietuzinkowe połączenia, które na długo pozostają w pamięci. Istnieją oczywiście różne typy aranżacji meksykańskich: od fuzji żywych barw po stonowane brązy i biele. W tych aranżacjach popularne są wzory geometryczne, przestylizowane wzory roślinne. Często występuje charakterystyczny meksykański ornament w postaci słońca.

Meksykańskie ozdoby na kominek

Jednym z najbardziej specyficznych elementów wystroju wnętrza w stylu meksykańskim są bez wątpienia ceramiczne figurki pokryte wielobarwnym szkliwem. Spotkamy je w wielu meksykańskich domostwach. Ozdoby te pełnią jednak więcej funkcji, są bowiem elementem symbolicznym tudzież satyrycznym. Na kominku marmurowym możemy umieścić również marakasy. Doskonała będzie też ceramika talavera – np. wazony, wazy czy misy oraz talerze. Wszystkie te bibeloty są wbrew pozorom bardzo trwałe – możemy więc przywieźć je z własnej meksykańskiej eskapady lub po prostu kupić ich ekwiwalenty w Polsce lub zamówić z zagranicy.

 

Co sądzisz o stylu meksykańskim? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii i czekamy na komentarz!