Budowa fontann

Jesteśmy firmą specjalizująca się w dostawie pięknych, klasycznych wyrobów z marmuru takich jak: portale kominkowe, fontanny, rzeźby, zwierzęta itp. Na swoim koncie mamy już kilkanaście realizacji dla bardzo wymagających klientów, dlatego liczymy, że sprostamy także Państwa wymaganiom.

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że budowa fontann z pozoru wydaje się być łatwa w realizacji, jednak w rzeczywistości istnieje wiele szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie przygotowania i montażu, tak aby zapewnić fontannie długie lata bezawaryjnego i prawidłowego funkcjonowania w trudnych warunkach klimatycznych.

Decydując się na zakup usługi montażu w naszej firmie, otrzymają Państwo gotowe, uruchomione fontanny z 2 letnią gwarancją. Poniżej przedstawiamy Państwu krótki opis jak należy przygotować miejsce pod fontannę oraz w jaki sposób realizujemy montaż.

Przygotowanie miejsca

Przed położeniem kostek brukowych należy przygotować:

A) Odpływ - Zaleca się, aby w miejscu instalacji dużych fontann istniała możliwość podłączenia odpływu wody z fontanny do studzienki na deszczówkę lub innej studzienki zanikowej. Fontanny działają w obiegu zamkniętym, jednak w celu czyszczenia fontanny lub zabezpieczenia jej na zimę, wodę należy spuścić. W momencie, gdy fontanna jest podłączoną do odpływu, opróżnienie wody z fontanny jest równie łatwe jak odkręcenie jednego zaworu.

B) Prąd - Krytyczne z punktu widzenia instalacji jest zapewnienie podłączenia prądu w miejscu instalacji o napięciu 230V, które posłuży do zasilenia pompy wodnej oraz oświetlenia fontanny. Zaleca się doprowadzenia dwóch osobnych kabli, które umożliwią uruchamianie pompy odrębnie oraz światła odrębnie. Moc pompy w zależności od wielkości fontanny waha się od 0,5 do 1 KW, a wydajność przy wyrzucie wody na wysokość 2,5 metra wynosi ok. 3000l/h.

C) Woda - Opcjonalnie można rozważyć podłączenie zasilania wodnego, jednak w praktyce nie jest to koniecznie. Poziom wody w fontannie z w trakcie jej funkcjonowania będzie się nieznacznie obniżał. Jest to spowodowane podmuchami wiatru, które powodują, że spadające krople wody trafiają poza obrzeże fontanny lub basenu. Ubytki wody wystarczy uzupełnić raz na 3- 4 tygodnie dolewając wodę wężem ogrodowym, dlatego instalacja zasilania wodnego miejscu instalacji jest opcjonalna.

Montaż

Poniżej zestawiliśmy zakres prac jaki jest przez nas realizowany przy montażu fontanny kaskadowej z basenem o wymiarach 3.5m średnicy i 3m wysokości.

wykopanie otworu w ziemi o odpowiedniej średnicy głębokości 65-70cm

wysypanie otworu posypką z pospółki i jej zawibrowanie na grubość ok. 30 cm

wysypanie warstwy piaskiem 5cm i jego ubicie

wykonanie szalunków z desek, niecki na pompę, korka spustowego, podłączenie odpływu oraz prądu

wylanie betonu o grubości 30cm, zbrojenie dołem pręt 6mm, siatka 15x15

ustawienie elementów fontanny przy pomocy koparki lub HDS

klejenie elementów, fugowanie

podłączenie pompy, napełnienie, uruchomienie i regulacja

szkolenie z eksploatacji fontanny i zabezpieczenia na zimę

Zdjęcia z montażu