Kominki

 

Produkty 13 do 18 z 108

 

 

Produkty 13 do 18 z 108

 

Produkty 13 do 18 z 108

 

 

Produkty 13 do 18 z 108

Kominki są elegancką ozdobą salonu i często głównym elementem aranżacji wnętrza. Jednym z ich najważniejszych elementów jest front, który może być nowoczesny lub tradycyjny, nawiązujący stylistyką do rozmaitych epok w dziejach sztuki. Portale kominkowe z marmuru są luksusowym akcentem w pomieszczeniu. W ofercie Marmuro dostępne są stylizowane portale kominkowe w typie baroku, rokoka i stylów antycznych, które sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Nasze produkty wykonane są z najwyższej klasy kamienia, dzięki czemu są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich temperatur.

 

Krótka historia kominka

Kominki znano już w starożytnym Rzymie, jednak na dobre rozpowszechniły się w XII wieku na terenie Europy zachodniej i południowej. Pierwotnie służyły one do ogrzewania mieszkań, były znacznie większe niż obecnie i budowane były z ciosów kamiennych na planie półkola. W miarę udoskonalenia wydajności kominków poprzez odpowiednie pochylenie ścian bocznych i zmniejszenie głębokości wlotu do kanału dymowego, ich wymiary zaczęły ulegać stopniowemu zmniejszeniu.

Oprócz podstawowej roli, jaką było dostarczenie ciepła, kominki dość szybko zaczęły pełnić również funkcje dekoracyjne. Pięknie zdobione portale kominkowe stały się kluczowym elementem wystroju, który dodawał wnętrzu eleganckiego charakteru. Kominki składały się z węgarów, czyli pionowych elementów konstrukcyjnych oraz nadproża, poziomej części okalającej wnękę w górnej partii. Niektóre kominki posiadały okapy, wyposażone były także w tylne ściany i nadstawy zawierające kanał dymowy lub nadstawy dekoracyjne w przypadku, gdy kanał właściwy biegł wewnątrz ściany.

Każdy portal kominkowy posiadał charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i ornamenty. Średniowieczne paleniska, które ogrzewały przestronne komnaty zamków, budowane były zazwyczaj z marmuru lub brązu. Posiadały one kanał dymowy i zwężający się ku górze okap, który niekiedy sięgał stropu. W okresie gotyku popularne stały się bogate zdobienia ornamentalne. Wraz z nadejściem renesansu zrezygnowano z okapów, kanały dymowe umieszczając w ścianach.

Barok i rokoko to czas, gdy zaczęły powstawać bogato rzeźbione portale kominkowe, które miały symbolizować luksus i przepych. Kominki swoją konstrukcją zaczęły przypominać łuki triumfalne, stosowano dekoracje takie, jak kariatydy lub hermy. Między XVIII i XIX wiekiem popularne stały się proste kominki z charakterystyczną płytą nad nadprożem, która pełniła funkcję półki. Wraz z kominkami pojawiły się inne, pięknie zdobione przedmioty, które stanowiły element ich wyposażenia. Wśród nich warto wymienić osłaniające palenisko ekrany, żelazne uchwyty na łuczywo, pogrzebacze oraz wilki, czyli stojaki na drewno do opału.

 

Portale kominkowe z marmuru

W niniejszej kategorii prezentujemy Państwu portale kominkowe stylizowane na minione epoki w dziejach sztuki, które wykonane są z najwyższej klasy marmuru. Marmur od najdawniejszych czasów był oznaką luksusu. Kamień ten ceniono ze względu na walory estetyczne, dekorując nim wnętrza pałaców, kościołów i luksusowych willi arystokratów. Obecnie portale kominkowe z marmuru coraz śmielej wkraczają na salony, zdobiąc wnętrza naszych domów i mieszkań. W ofercie Marmuro dostępne są kominki rzeźbione, francuskie i tradycyjne.

Marmurowe kominki rzeźbione nawiązują swoim stylem do porządków antycznych starożytnej Grecji i Rzymu. Ich cechą charakterystyczną są bogate zdobienia boczne przedstawiające herosów, syreny i podobizny innych mitologicznych postaci. Te wyjątkowo dekoracyjne portale kominkowe sprawdzą się jako ozdoba okazałych, nawiązujących do pałacowego stylu wnętrz.

Eleganckie i szykowne kominki francuskie wyróżniają się bogatymi zdobieniami na gzymsach i podporach, ozdobnym ornamentem głównym oraz bocznymi elementami odchylonymi od płaszczyzny portalu. Wśród nich na uwagę zasługuje późnorokokowy portal kominkowy Gustave o bogato zdobionym, zakończonym falistą archiwoltą nadprożu, roślinnymi ornamentami obecnymi na węgarach i wyrzeźbionej w kamieniu muszli, zwanej konchą. Ten charakterystyczny motyw obecny jest także na innych kominkach, jak Chloé czy Philippe. Francuskie portale kominkowe doskonale pasują do tradycyjnych wnętrz w stylu Ludwika XVI, jednak coraz częściej stosuje się je również w nowoczesnych aranżacjach.

Ostatnią grupą kominków są tradycyjne portale kominkowe, które wyróżniają się prostotą formy, licznymi frezami i wcięciami oraz drobnymi motywami dekoracyjnymi. Przykładem takiego kominka jest model Dover o węgarach ozdobionych pilastrami, które w głowicach zakończone są wolutowymi skrętami podpartymi wspornikiem w kształcie konchy. Nad prostym, geometrycznym nadprożem znajduje się wystający gzyms, który może służyć do umieszczania na nim dowolnych przedmiotów. Taki portal kominkowy z powodzeniem może być wykorzystany w tradycyjnym, bazującym na angielskim stylu wnętrzu oraz w popularnych aranżacjach skandynawskich. Kominki tradycyjne sprawdzą się zarówno w luksusowych willach, jak i mniejszych mieszkaniach, w których nie ma możliwości podłączenia wkładu kominkowego. Prosty i pozbawiony barokowych zdobień portal może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną jako imitacja kominka, której wnętrze można dowolnie zaaranżować wstawiając świece lub układając szczapki drewna.

 

Co wyróżnia oferowane przez nas portale kominkowe?

Misją naszej firmy jest dostarczenie klientom niepowtarzalnych, pięknych i stylowych kominków, które wykonane są z najwyższej klasy kamienia. Każdy dostępny w naszym sklepie portal kominkowy tworzony jest ręcznie, z dbałością o każdy, najmniejszy nawet detal. Wykonanie takiego przedmiotu zajmuje od trzech do czterech miesięcy, jednak dzięki temu otrzymują Państwo produkt idealnie rozrzeźbiony, oszlifowany i perfekcyjny w każdym calu. Oferowane przez nas portale kominkowe mogą pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną jako imitacja kominka lub zostać zamontowane jako obudowa wkładu kominkowego. Dzięki temu, że wykonane są z najwyższej klasy marmuru, są odporne na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą ich zaletą jest także fakt, że niezwykle łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy przetrzeć powierzchnię kominka wilgotną ściereczką.